Pasirink rinkti!

14:25

Spalio 9-ąją ir vėl trauksime prie balsadėžių rinkti naujos kadencijos Seimą. O kur būsi Tu?Jei už lango pliaups lietus, ar kiaurą dieną nekiši nosies iš namų? O jeigu tądien visgi švies saulė? Kaip praleisi dar vieną savo sekmadienį? Eisi pramogauti su draugais, o gal poilsiausi gamtos apsuptyje? Ar išvis bandysi atsigriebti ir išnaudoti laisvadienius šimtus kartų atidėliotiems darbams? Galbūt. Tikra pasirinkimo laisvė. Tačiau kartais Tavo pasirinkimas gali reikšti labai daug, šiuo atveju - ateinančių ketverių metų ateitį. Nejaugi praleisi savo šansą pakeisti rytojų?

Tavo balsas yra svarbus
Šiandien vis dažniau kalbama apie tai, jog jauni žmonės nepakankamai domisi šalies politika. Tuo taip pat susirūpinusi ir informacinė jaunimo pilietiškumo skatinimo kampanija „Man ne dzin“, kuri siekia parodyti jauniems žmonėms dalyvavimo demokratiniuose sprendimų priėmimo procesuose svarbą ir kurti jauno žmogaus kaip aktyvaus piliečio įvaizdį. Šios kampanijos metu jaunimas visoje Lietuvoje raginamas aktyviai dalyvauti pilietiniame gyvenime, išsakyti savo nuomonę ir tapti aktyviais Lietuvos Respublikos bei Europos Sąjungos piliečiais. „Man ne dzin“ nori stiprinti jaunų žmonių suvokimą apie jų galią visuomenėje. Bene vienas iš dažniausiai girdimų pasiteisinimų, kodėl žmonės ir ypač jaunimas balsavimo dienomis pasilieka namie be jokios sąžinės graužaties, yra įsitikinimas, kad „vienas balsas nieko nepakeis“. Iš tiesų, rinkimuose tas vienas balsas daug lemti ir negali. Tačiau problema tame, kad taip galvojančių yra tikrai ne vienetai. Užtenka tik sudėti visus, kurie neina balsuoti, nes netiki savo biuletenyje pažymėto kryželio svarumu, ir turėsime krūvą balsų, kurie galėjo rezultatus pakeisti iš esmės. Mažas rinkėjų aktyvumas lemia tai, kad ir sprendimai yra priimami mažumos, o su pasekmėmis vėliau turi susitaikyti visi. Pats naujausias plačiai nuskambėjęs pavyzdys – Jungtinės Karalystės referendumas dėl narystės Europos Sąjungoje, kuris baigėsi norinčiųjų palikti ES pergale. Išanalizavus „Brexit“ rezultatus buvo pastebėta, kad dauguma jaunesnių rinkėjų balsavo už pasilikimą, tačiau tądien prie balsadėžių jų susirinko mažiau negu vyresniųjų. Ar tokia situacija yra artima Lietuvai? Be abejo, taip.

Neleisk kitam nuspręsti už tave
Lietuvoje aktyviausi rinkėjai yra vyresnio amžiaus žmonės, tad net socialinio studentų judėjimo „Neleisk babytei balsuoti“ pavadinimas nuostabos kelti neturėtų. Tiesa, judėjimo įkūrėjai neteigia, kad vyresni rinkėjai yra kuo nors prastesni už jaunesniuosius. Visai ne. Pasak jų, babyte gali būti tiek Tavo kaimynas suvirintojas Petras, ar 18-metis moksleivis Marčius, pagyvenęs ūkininkas Jonas, ar dar bala žino kas. Babytė – tai mistinis personažas tikintis auksiniais pažadais ir nuolatiniais pokyčių vėjais. O pagrindinis „Neleisk babytei balsuoti“ tikslas – sarkastiškai pažvelgti į dabartinę susiklosčiusią situaciją Lietuvos politinėje padangėje, todėl ir šio judėjimo socialinio tinklapio „Facebook“ paskyroje netrūksta nuotraukų, įvairiausių memų ar vaizdo įrašų, kuriuose puikuojasi to „nusipelniusių“ politikų veidai. Tad jeigu nenori, kad Jadzė su Jadvyga iš ketvirto aukšto, kurios visada balsuoja už patį gražiausią n partijos vyrą, nulemtų, kas geriausiai atstovaus Tavo interesams, ateik balsuoti.

Žinok, ką renki
Žinoma, balsavimo dieną vien tik ateiti į savo (nesant galimybei, galima ir į artimiausią) rinkimų apygardą  tikrai neužtenka. Reikia žinoti, kam atiduoti savąjį balsą. Jeigu dar nesi iki galo apsisprendęs, yra keli būdai, kaip tą gali padaryti. Pirmasis iš jų – politinių programų skaitymas. Žinoma, jų būna pačių įvairiausių. Vieni savo rinkiminę programą išdėsto papunkčiui, o kiti tuo neapsiriboja. Kiek partijų pažaduose yra tiesos, o kiek populizmo, spręsti tenka jau tik pačiam rinkėjui. Bet kokiu atveju, žinoti, ko sieks kandidatai, už kuriuos ketini balsuoti, yra pravartu. Visgi geriausiai politikai pristato save debatuose. Jų stebėjimas tiek gyvai, tiek ir už ekranų leidžia susidaryti geresnę ir tikresnę nuomonę apie vieną ar kitą politiką ir jo partiją. Dar vienas būdas, padedantis nuspręsti, už ką gi balsuoti ateinančiuose rinkimuose, yra klausimų uždavimas patiems politikams. Jau ne pirmus metus rinkimus stebintys Lietuvos jaunimo iniciatyvos „Žinau, ką renku“ dalyviai – gimnazistai, aukštosiose mokyklose studijuojantys ir įvairiose organizacijose bei įmonėse dirbantys jaunuoliai įsitikinę, kad Lietuvoje stinga tiesioginių bendravimo ir bendradarbiavimo įrankių tarp visuomenės ir valdžios. Jų iniciatyva buvo sukurta politikos stebėsenos platforma, kuria siekiama stiprinti politikų atskaitomybę ir jų dialogą su piliečiais. Savanoriai organizuoja 35 debatus skirtingose Lietuvos vienmandatėse apygardose, skleidžia informaciją apie pasirengimą rinkimams ir jų įrankius, o taip pat ir kviečia užduoti klausimą tiesiogiai kandidatui puslapyje www.zinaukarenku.lt. Ar jau žinai, ko norėtum paklausti į rinkimus einančio politiko?

Taigi, kad ir kaip rinkiminę dieną apsispręstum, žinok, kad tik nuo Tavęs priklauso tai, kokioje šalyje mes gyvensime. Ir jeigu viską gerai apgalvojęs, skirsi dalelę savo brangaus laiko ir visgi ateisi į rinkimų apygardą, balsuok atsakingai!

Autorius: Deividas Skavičius

You Might Also Like

0 komentarai (-ų)